Warning: mysql_real_escape_string(): Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /wp-content/plugins/easy-contact-forms/easy-contact-forms-database.php on line 152

Warning: mysql_real_escape_string(): A link to the server could not be established in /wp-content/plugins/easy-contact-forms/easy-contact-forms-database.php on line 152
Organizatorzy i partnerzy | Spektakl GOMBKA F.

Organizatorzy i partnerzy

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

filharmonia_fotoFilharmonia im. M. Karłowicza to jedna z najważniejszych instytucji kultury w Szczecinie. Działająca od ponad 60 lat Filharmonia może poszczycić się ponad 80-osobową Orkiestrą Symfoniczną, która koncertuje zarówno w swoim rodzimym mieście, jak i na terenie całej Europy. 5 września 2014 roku Filharmonia rozpoczyna sezon artystyczny 2014/2015 w nowej siedzibie, która poprzez swoją nowatorską formę oraz najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne stała się architektoniczną i kulturalną ikoną Szczecina.

dorota_serwaDorota Serwa

Dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Z wykształcenia muzykolog, ukończyła również m.in. studia podyplomowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Prowadziła zajęcia na studiach podyplomowych „Zarządzanie kulturą” w Instytucie Badań Literackich PAN. Pełniła funkcję zastępcy dyrektora Narodowego Centrum Kultury w Warszawie oraz kierownika Działu Edukacji Kulturalnej i Fotoplastikonu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zrealizowała szereg nagradzanych wydarzeń kulturalnych, m.in. festiwal „Niewinni Czarodzieje” i imprezy „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Pomysłodawczyni, autorka i wydawca publikacji z zakresu fotografii, muzykologii, dziedzictwa kulturowego, muzyki i edukacji kulturalnej, m.in. nagrodzonego Fryderykiem 2011 albumu Adama Pierończyka „Komeda: The Innocent Sorcerer”, albumu „Gajcy” wydanego na 65 rocznicę Powstania Warszawskiego czy albumu CD „Morowe Panny”. W roku 2013 została odznaczona Medalem Stulecia Urodzin Witolda Lutosławskiego, przyznawanego przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie

Pierwszy koncert orkiestry symfonicznej Robotniczego Towarzystwa Muzycznego, bezpośredniej poprzedniczki zespołu Filharmonii Szczecińskiej, odbył się 25 października 1948 roku. Rozpoczęła się regularna praca nad kształtowaniem poziomu artystycznego i repertuaru. Pod koniec roku 1953 orkiestra stała się Państwową Filharmonią w Szczecinie. W dziesięciolecie swego istnienia (1958) otrzymała ona patrona – Mieczysława Karłowicza. Orkiestra szybko zaczęła brać udział w letnich koncertach promenadowych w Międzyzdrojach i Świnoujściu, a także w festiwalach. Niebawem zaczęła też występować na estradach krajowych i zagranicznych, m.in. NRD, w Czechach, a w latach późniejszych również we Włoszech, w Danii, Holandii, Szwecji, we Francji itd. Jej muzycy obsługiwali również przedstawienia w szczecińskiej Operetce (do 1963). W okresie dyrekcji Stefana Marczyka (1971–1990) w programach pojawiły się utwory kantatowo-oratoryjne i operowe, wykonywane przy udziale kierowanego przez Jana Szyrockiego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskich. W Filharmonii zadebiutowali też uznani dziś kompozytorzy szczecińscy. Zaczęto w niej przypominać dzieła dawnych, związanych z miastem mistrzów, przede wszystkim Carla Loewego. Wspomnieć trzeba o legendarnym dyrygencie Walerianie Pawłowskim, związanym z Filharmonią przez ponad trzydzieści lat. W ostatnich latach dokonały się przebudowa i odmłodzenie składu orkiestry, a do repertuaru, grupowanego w zróżnicowane cykle tematyczne, wprowadzono wiele nowych dzieł.

marek_siwkaMarek Siwka

Absolwent Wydziału Edukacji Muzycznej i Dyrygentury Chóralnej szczecińskiego oddziału Akademii Muzycznej im. I. J.Paderewskiego w Poznaniu. Studiował w klasach prof. Dariusza Dyczewskiego oraz prof. Czesława Grabowskiego. Dwukrotny laureat nagrody Prezydenta Miasta Szczecina. W 2010 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszą pracę dyplomową w uczelni (poprowadzenie „Requiem” W. A. Mozarta). W tym samym roku podjął pracę na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest również absolwentem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem). 0d 2012 roku związany z Państwową Szkołą Muzyczną I st. w Szczecinie. W roku 2013 ukończył studia licencjackie – specjalizacja – dyrygentura symfoniczna; w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracował z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną jak i Filharmonią Zielonogórską. Założyciel i dyrygent Orkiestry Kameralnej „Concertino”. Od roku 2013 współpracuje z amerykańskim kompozytorem, Michaelem Kimberem. Efektem współpracy jest płyta z kompozycjami Amerykanina zarejestrowana przez Orkiestrę Kameralną Concertino.


Nasi partnerzy
  • Urząd Miasta Szczecin
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Teatr Tańca Kiosk Ruchu
  • Teatr Lalek Pleciuga
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Szczecinie
  • 13 Muz

logo3

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie